Adaptacja w przedszkolu, trudne dobrego początki.

Wakacje, jak co roku, minęły zdecydowanie za szybko. Choć dni są jeszcze ciepłe w powietrzu czuć już nadchodzącą jesień. Kończące się lato to dla wielu maluchów i ich rodziców początek nowego etapu w życiu-etapu edukacji przedszkolnej. Bez względu na to czy dziecko przestąpi próg przedszkola po raz pierwszy, czy wróci do niego po wakacyjnej przerwie, pierwsze dni mogą być dla niego trudne. Jak nasza pociecha odnajdzie się w nowej sytuacji, czy sobie poradzi? To pytania spędzające sen z powiek niejednego rodzica. Dorosły nie może wziąć na siebie trudu tych dni. Może natomiast ułatwić swojemu dziecku pokochanie przedszkola jak drugiego domu.

Adaptację definiuje się jako proces dostosowywania się do wymogów sytuacji. W perspektywie edukacji przedszkolnej pozwala on na odkrycie zupełnie nowego, fascynującego świata. Aby początkowe trudności szybko pozostały tylko wspomnieniem warto stworzyć dziecku, w tym trudnym okresie, komfortowe warunki.

Pozytywne nastawienie to podstawa

Początek przedszkola to ogromnie wydarzenie w życiu całej rodziny. Warto nadać mu pozytywną, radosną rangę, cieszyć się razem z dzieckiem z nowego etapu w życiu. Rodzice często nie zdają sobie sprawy jak ich obawy wpływają na nastrój malucha. Widok opanowanego, uśmiechniętego rodzica z pewnością ułatwi dziecku pozostanie grupie. Niepewność, zdenerwowanie łzy w oczach będą powodować niepokój również u malucha. Warto wcześniej przedstawić mu przedszkole jako miejsce wypełnione atrakcjami, kolorowymi zabawkami, w którym miłe panie zapewnią ciekawe zabawy i rozwiążą każdy dziecięcy kłopot.

 

Prawo do wyrażania emocji

Umiejętność wyrażania i świadomość swoich emocji u dzieci w wieku przedszkolnym cały czas się kształtują. Pierwsze dni w nowym miejscu, bez bliskich osób są trudną sytuacją. Całkowicie normalną reakcją, do której nasza pociecha ma pełne prawo jest płacz. Wyraża ono w ten sposób swoje niezrozumienie sytuacji, smutek, bezradność. Warto spokojnie poczekać, aż maluch się uspokoi. Wchodzenie z nim w dyskusje skutkować może jeszcze większą histerią bądź być próbą sił. Dziecięce emocje charakteryzuje duża labilność. Zwykle nawet największy „płaczek” daje się wciągnąć we wspólną zabawę i szybko zapomina o powodach swojej rozpaczy.

 

Punkt Przedszkolny Zielony Dzwoneczek
Początek roku w Punkcie Przedszkolnym Zielony Dzwoneczek

 

Poczucie bezpieczeństwa

Jeśli dziecko nigdy nie rozstawało się z rodzicami, pierwsze dni w przedszkolu mogą zachwiać jego poczuciem bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest wtedy uczciwość i punktualność rodziców. Dotrzymanie obietnicy i pojawienie się w przedszkolu np. zaraz po podwieczorku utwierdzi dziecko w przekonaniu, że rodzic o nim pamięta i oszczędzi stresu związanego z tym, ze jeszcze go nie ma. Świadomość kiedy zostanie odebrane pozwoli maluchowi skupić się na odkrywaniu nowych rzeczy, nabywaniu nowych umiejętności, a nie ciągłym czekaniu i wyglądaniu mamy bądź taty.
Warto również uświadamiać dziecku, że w przedszkolu z każdym kłopotem, ale również radością, może zwrócić się do pań nauczycielek i opiekunek. Da mu to poczucie, że choć nie ma mamy i taty to są osoby, dla których żaden dziecięcy smutek bądź problem nie jest błahy.

Adaptacja-ile trwa

Czas w którym dziecko przyzwyczai się do przedszkola może być różny, i trwać od kilku dni do kilku tygodni. Warto w tym czasie spokojnie utwierdzać dziecko w przekonaniu, ze przedszkole jest na stałe. Można użyć porównania, że do przedszkola chodzimy codziennie, tak samo jak rodzice do pracy. Dobrze jest codziennie spytać dziecko jak minął mu dzień, o prace plastyczne, nowych kolegów, pochwalić za każdy, nawet najmniejszy, sukces. To z pewnością doda maluchowi odwagi na następny dzień. Z czasem dziecko zaakceptuje nową formę spędzania czasu.

Wysłanie dziecka do przedszkola jest najlepszą decyzją, jaką rodzić może podjąć dla swojego dziecka. Nie warto więc przejmować się zbytnio początkowymi trudnościami. Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo. Dlatego też spokojny i opanowany rodzic to postawa, którą dziecko obserwując, w końcu przejmie jako własną. Warto dać dziecku czas na oswojenie się z przedszkolnym życiem, a już niebawem z pewnością usłyszymy od niego „Mamo dlaczego tak szybko przyszłaś, ja się tu bawię”.

Comments:0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *