Sposoby na jesienną nudę, czyli w co się bawić z dzieckiem

Sposoby na jesienną nudę, czyli w co się bawić z dzieckiem

Codzienny spacer na świeżym powietrzu powinien być ważnym punktem harmonogramu dnia każdego dziecka w każdym wieku. Nie zapominajmy o tym w okresie jesienno-zimowym i korzystajmy z każdej możliwości spędzenia czasu na dworze. Niestety jesienna aura, padający często deszcz oraz szybko zapadający zmrok nie sprzyjają długim zabawom na placu zabaw czy spacerom po parku. Zorganizowanie dziecku ciekawej rozrywki na długie popołudnia w domu to wyzwanie dla wielu rodziców. Propozycją, która urozmaici rodzinne spędzanie czasu, gdy pogoda za oknem nie zachęca do wychodzenia na zewnątrz, jest wspólna kreatywna zabawa.

 

Dlaczego warto się bawić się razem z dzieckiem

Zabawa to podstawowa aktywność dziecka w wieku przedszkolnym, dzięki której poznaje świat i zasady w nim panujące. Warto poświęcić choć chwilę codziennego czasu na wspólną zabawę, która ułatwi naszemu maluchowi nabywanie nowych umiejętności. To w końcu my jako rodzice jesteśmy najważniejszymi nauczycielami w życiu naszego malucha.

Wspólna zabawa to również doskonała okazja do wzmacniania rodzinnych więzi. Poświęcając dziecku czas pokazujemy mu jak bardzo jest dla nas ważne. Warto to robić nawet jeśli wydaje nam się, że przez dużo innych domowych obowiązków, ten czas jest zbyt krótki, w związku z czym nie istotny dla dziecka. We wspólnych chwilach rodzica z dzieckiem zawsze liczy się jakość a nie ilość.

Znalezione obrazy dla zapytania zabawa dziecko

W co się bawić z dzieckiem

Liczba możliwości wspólnej zabawy jest niezliczona. Wybór powinien oczywiście zależeć od własnych zainteresowań oraz naszych możliwości organizacyjnych. Główna zasada jest właściwie jedna- zabawa musi sprawiać przyjemność uczestnikom. Warto również pamiętać aby robić nieskomplikowane rzeczy przy użyciu narzędzi, którymi dziecko nie zrobi sobie krzywdy. Oto kilka propozycji wspólnych zabaw:

Prace manualne. Można zaliczyć do nich tak proste czynności jak wspólne kolorowanie lub malowanie farbami jak również zabawy z wykorzystaniem np. plasteliny lub ciastoliny. Malowanie farbami można urozmaicić zamieniając pędzelki na gąbeczki lub jeszcze lepiej własne palce. Jeśli nie posiadamy żadnej masy plastycznej możemy samodzielnie przygotować masę solną i z niej uformować np. ozdoby na zbliżające się Święta, które po wyschnięciu koniecznie trzeba pomalować. W ten sposób mamy zajęcie na przynajmniej dwa dni. Do zabaw manualny zaliczyć należy również tworzenie budowli z klocków, które doskonale stymulują rozwój wyobraźni przestrzennej.

Zabawy w role. Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo osób dorosłych. Maluch podczas odgrywania roli zachowuje się w sposób, który zaobserwowało wcześniej. Warto ten fakt wykorzystać i w zaciszu własnego domu przekazywać dziecku prawidłowe schematy zachowania w różnych sytuacjach dnia codziennego. Bawić można się w sklep, lekarza, szkołę, fryzjera czy dom. Dla dorosłego odgrywania roli, narzuconej często przez dziecko, może wydawać się trudne. Warto jednak się przełamać ponieważ dużą zaletą takiej zabwy jest nauka nawiązywania współpracy i podporządkowania się regułom.

Puzzle i gry planszowe. Różnego typu układanki to zabawki rewelacyjnie wspierające rozwój logicznego myślenia i koncentracji uwagi u dzieci. Są to umiejętności, które z pewnością pozytywnie wpłyną na zdolność uczenia się w przyszłości. Dochodzi tu również, uwielbiany przez dzieci element rywalizacji. Na rynku jest ogromny wybór różnego rodzaju gier, często również interaktywnych, przez co dodatkowo atrakcyjnych dla maluchów. Warto się nad nimi zastanowić wybierając urodzinowe lub świąteczne prezenty.

Wspólne gotowanie. To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dzieci zwykle uwielbiają pomagać w przygotowywaniu posiłku. Dodatkowo własnoręcznie „ugotowane” danie zdecydowanie dużo lepiej smakuje.

Wybierając rodzaj i tematykę zabawy delikatnie nakierowujmy dziecko, niech ma ono wrażenie, że samodzielnie podjęło decyzje. Nie warto w to nadmiernie ingerować, raczej okazujmy zainteresowanie wyborami malucha. Niech czas wspólnej zabawy, nawet najkrótszy, będzie czasem przyjemnym dla obu stron.

Autor: Punkt Przedszkolny Zielony Dzwoneczek Szczecin

Comments:0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *