Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków

Dla malutkiego dziecka najważniejszy jest rodzic. To on kreuje codzienne czynności tak by jak najlepiej stymulować rozwój swojego malucha. Gdy dziecko wchodzi w wiek przedszkolny wielu rodziców dalszej, może bardziej efektywnej stymulacji upatruje w zajęciach dodatkowych. Inwestowanie w rozwój dziecka oraz chęć zapewnienia mu optymalnych warunków rozwoju nie jest oczywiście niczym złym. Warto jednak decyzję o rodzaju i częstotliwości zajęć dokładnie przemyśleć.

Nie za wcześnie.

Czas w przedszkolu wypełniony jest wieloma atrakcyjnymi zajęciami, które w formie zabawy dostarczają maluchowi różnorodnych bodźców stymulujących jego wszechstronny rozwój. Dobry nauczyciel, organizując zajęcia dydaktyczne, wplata do nich elementy plastyki, muzyki, sportu, czyli tych dyscyplin na których opierają się zajęcia dodatkowe. Pamiętajmy również , że dla przedszkolaka, zwłaszcza w najmłodszych grupach, podstawowym narzędziem do poznawania świata jest swobodna zabawa. To poprzez jej różne formy dziecko ma możliwość rozwijania się na wielu płaszczyznach. Dodatkowo młodszy przedszkolak, w dalszym ciągu wymaga zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa. Dlatego zajęcia dodatkowe nigdy nie powinny się odbywać kosztem wspólnie spędzanego czasu. W tym okresie rodzic, poprzez angażowanie dziecka w codzienne czynności np. przygotowywanie posiłków, może mu zapewnić zupełnie darmowy pakiet edukacyjny. Organizowanie aktywności w znanym środowisku uczy, nie tylko samodzielności, ale również zaspokaja emocjonalną sferę funkcjonowania dziecka. Jeśli już chcemy wysłać dziecko na zajęcia warto wybrać takie, podczas których wspólnie będziemy spędzać twórczo czas. 

Najważniejszy jest umiar.

W dzisiejszych czasach oferta zajęć dedykowanych najmłodszym jest ogromna. Starszy przedszkolak z pewnością chętnie będzie w nich uczestniczył jeśli zostaną dostosowane do jego zainteresowań i możliwości. Wszelkie zajęcia powinny być przede wszystkim  przyjemnością, a nie nudnym obowiązkiem. Dowodem, że nasze dziecko miło spędza czas będzie z pewnością szeroki uśmiech po skończonych zajęciach, niekoniecznie natomiast szybki przyrost nowych umiejętności. Pamiętajmy, że głównym zadaniem zajęć na tym etapie rozwoju jest rozbudzanie zainteresowań oraz oswajanie z czymś nowym, co może zaciekawić malucha, ale miejmy świadomość, że wcale nie musi. Dlatego też nie zmuszajmy dziecka, jeśli po kilku spotkaniach wykazuje ono niechęć do uczestniczenia w nich. Lepiej odpuścić, poszukać czegoś innego lub po prostu spędzić ten czas wspólnie.

Punkt Przedszkolny Zielony Dzwoneczek

Co wybrać?

W kwestii wyboru najlepiej zdać się na preferencje dziecka. Nie warto przerzucać na nie swoich ambicji jeśli widzimy, że ich nie podziela. Zaproponujmy maluchowi różne aktywności i pozwólmy wybrać taką, która najbardziej mu odpowiada. Sugerując dziecku różne możliwości warto proponować zajęcia pomagające radzić sobie z jego deficytami. Pamiętajmy jednak nic na siłę. Oczywistym jest, że dziecko najchętniej weźmie udział w zajęciach, na których będzie błyszczeć. Samodzielny wybór określonej tematyki zajęć przez dziecko, może być dla rodzica sygnałem, jakie posiada ono zainteresowania i predyspozycje, a jakich obszarów unika. W ten sposób uzyskamy informację z czym nasze dziecko radzi sobie świetnie i nad czym warto wspólne popracować. Warto pamiętać, że tempo rozwoju każdego dziecka jest sprawą bardzo indywidualną. Poprzez zajęcia dodatkowe możemy go jedynie wspierać, na pewno nie przyśpieszyć. Ich nadmiar i wynikający z tego brak czasu na dziecięce aktywności, z pewnością nie da pozytywnych rezultatów. Udział w zajęciach dodatkowych może oczywiście przynieść dziecku wiele dobrego. Ważne aby były one odzwierciedleniem jego zainteresowań, odbywały się bez presji i uczyły poprzez zabawę.

Źródło: Dorota Zawadzka, Zajęcia dodatkowe dla kilkulatka, Przedszkolak 2018.

Autor: Punkt Przedszkolny Zielony Dzwoneczek Szczecin

Comments:0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *