Problem wielkiej wagi – otyłość u dzieci

Zadając pytanie rodzicowi dziecka w wieku przedszkolnym o stosunek jego pociechy do jedzenia, często w odpowiedzi usłyszymy „jest niejadkiem”. To krótkie stwierdzenie może oznaczać zarówno to, że dziecku z jedzeniem jest faktycznie nie po drodze, jak i to, że po prostu nie zjada tego, lub ilości takiej, która rodzicowi wydaje się odpowiednia. Co raz częściej jednak wśród przedszkolaków widać jest te z nadprogramowymi kilogramami. Otyłość wśród coraz młodszych dzieci jest zjawiskiem lawinowo wzrastającym. Niestety zwykle  jest problemem bagatelizowanym przez rodziców i otoczenie malucha. Niesłusznie, gdyż niesie ze sobą konsekwencje nie tylko natury estetycznej, ale poważnie wpływa na wiele innych obszarów życia.

Przyczyny otyłości

W naszym społeczeństwie pokutuje pogląd, że otyłość w dużej ilości przypadków uwarunkowana jest genetycznie więc niewiele można na nią poradzić. Często słyszane jest sformułowanie „rośnie więc potrzebuje jeść” usprawiedliwiające dodatkowe kilogramy. Wyniki badań dowodzą jednak, że skłonność do nadwagi w znikomym odsetku przypadków jest dziedziczona. W znacznej większości jest spowodowana zaburzeniami metabolicznymi, powstałymi wskutek czynników, na które mamy przecież realny wpływ. Dlatego warto sobie uświadomić, że za niezdrowe nawyki dzieci odpowiadają ich bliscy. Nawet jeśli otyłość determinowana jest przez geny, to  ujawnienie się tej cechy jest uwarunkowane środowiskowo. Mają na to wpływ właśnie nawyki żywieniowe rodziny, poziom aktywności fizycznej, sposoby spędzania wolnego czasu.

Skutki otyłości u dzieci

Zgodnie z wynikami najnowszych badań naukowych otyłe dzieci będą w przyszłości otyłymi dorosłymi. Groźne dla organizmu dolegliwości pojawiają się jednak znacznie wcześniej, zanim maluch wkroczy w dorosłość. Należą do nich:

  • Słabsza wydolność układu krążenia i układu oddechowego, nadmierna tkanka tłuszczowa zmusza małe serce dziecka do wzmożonej pracy. Skutkiem takiego stanu rzeczy u malucha będzie zadyszka nawet przy najmniejszym wysiłku fizycznym. W dorosłości może na przykład prowadzić do niewydolności krążenia.
  • Zaburzenia metaboliczne, dziecko pomimo nadmiaru spożywanych kalorii jest ospałe, ociężałe, pojawiają się zaparcia.
  • Wady postawy, płaskostopie, nadmierne obciążenie układu kostno-stawowego negatywnie wpływa na sprawność ruchową.
  • Aspekt psychologiczny, dorastające dziecko zaczyna zauważać, że jego wygląd różni się od rówieśników. Może mieć zarówno trudności z nawiązywaniem kontaktów społecznych jak i być odtrącanym przez grupę.
Otyłość u dzieci

Jak zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania?

Za przyzwyczajenie dziecka do określonego sposobu odżywiania odpowiadają osoby dla niego najbliższe tj. rodzice. To oni podają maluchowi pierwsze posiłki i to od nich dziecko przejmuje nawyki żywieniowe, zadbajmy więc o własne przyzwyczajenia. Nie zniechęcajmy się jeśli nasza pociecha nie od razu polubi np. określone warzywo. Spróbujmy za jakiś czas, może pod inną postacią. Pamiętajmy, że żołądek naszego dziecka jest mniejszy od naszego, potrzebuje więc zdecydowanie mniejszej ilości pożywienia żeby się nasycić. Posiłki podawajmy więc często w niewielkich porcjach. Angażujmy dzieci w przygotowywanie zdrowych dań. Niech pełnowartościowe danie kojarzy mu się z zabawą i czasem spędzonym z rodzicem a nie nudą. Zastąpmy puste kalorie pochłaniane wraz z słodkimi napojami oraz słonymi i słodkimi przekąskami  wodą oraz owocami. Motywujmy dziecko do aktywności fizycznej. Spędzajmy wspólny czas na spacerach a nie przed telewizorem.

 Dziecko z pewnością będzie się buntowało przeciwko zmianom. Nie zniechęcajmy się jednak, próbujmy wprowadzać nowości stopniowo.

Nie utrudniajmy naszym dzieciom startu w dorosłość negatywnymi skutkami otyłości w dzieciństwie. Nie przyjmujmy za pewnik, że nadprogramowe kilogramy to naturalny etap rozwoju, z którego dziecko wyrośnie. Nadwaga niesie ze sobą poważne psychiczne oraz fizyczne konsekwencje dlatego szukajmy jej przyczyn i reagujmy jak najszybciej. Konsekwentnie wprowadzajmy zmiany, włączmy w ten proces całą rodzinę. Jeśli mamy obawy jakie kroki zastosować, szukajmy pomocy u specjalisty dietetyka. Nie liczmy na cud, zacznijmy działać.

Źródło: www.odchudzajmydzieci.pl
Autor: Punkt Przedszkolny Zielony Dzwoneczek Szczecin

Comments:0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *