Pomysły na Dzień Dziecka

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych dla każdego dziecka, biorąc oczywiście pod uwagę jego perspektywę, świąt- Dzień Dziecka. Wyczekiwane przez maluchów wydarzenie wielu rodzicom spędza sen z powiek. Jak co roku dorośli albo długo zastanawiają się nad wyborem zabawki, która zadowoli dziecko, albo z braku czasu lub lepszego pomysłu kupują kolejny zestaw lego lub lalkę Barbie, powiększając w ten sposób niemałą już kolekcję. Tak wcale nie musi być. Warto się zastanowić czy kolejna zabawka jest naprawdę tym o czym nasza pociecha marzy. Może w tym roku podarować mu coś dużo cenniejszego- wspólnie spędzony czas.

Zabawka z ulubionej przez dziecko serii z pewnością sprawi mu przyjemność. Pomyślmy jednak czy po kilku dniach nie wyląduje w koszu z wieloma innymi, podobnymi do siebie rzeczami. Nowa zabawka z okazji jakiegoś święta jest dla dziecka czymś przewidywalnym, w końcu zwykle je dostaje. Spróbujmy więc zaproponować naszemu maluchowi coś, co na dłużej zapadnie mu w pamięć i nawet po dłuższym czasie będzie wzbudzało pozytywne emocje. Czymś takim może być wspólnie spędzony dzień,  w którym uwaga rodziców jest w 100% poświęcona dziecku. Chwile, w których jesteśmy razem umacniają relacje, często nadszarpnięte w codziennej gonitwie. To czas wypełniony radością i śmiechem, który zostanie pozytywnym wspomnieniem. To znakomita okazja do poruszenia tych ważnych i zupełnie błahych tematów. Budowane w ten sposób zaufanie z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Nowe zabawki nie dają dziecku poczucia bezpieczeństwa. Natomiast pewność, że na własnym rodzicu można polegać, z pewnością tak.

Dzień Dziecka- jak możemy go spędzić

Pomysłów na wspólny czas z dzieckiem jest bardzo dużo. Na pewno planując ten dzień warto wziąć pod uwagę zainteresowania naszej pociechy. Dla dziecka, które uwielbia ruch wizyta w teatrze może być zbyt mało atrakcyjna. Tak samo wizyta w parku linowym dla malucha, który unika aktywności fizycznej będzie mało trafionym pomysłem. Postarajmy się zrealizować marzenie dziecka, utwierdzi go to w przekonaniu, że jest dla nas kimś bardzo ważnym. Możemy zdecydować się np. na wycieczkę pociągiem w ciekawe miejsce, wizytę na basenie lub w zoo, wyprawę rowerową, wspólne gotowanie lub majsterkowanie. Warto również…. wyluzować. Jeden spontaniczny dzień nie zachwieje naszego systemu wychowawczego i nie zrujnuje naszego autorytetu, będzie natomiast wspaniałym, niezapomnianym przeżyciem. Zapomnijmy więc na chwile o zasadach zdrowego żywienia i zjedzmy wspólnie dodatkową gałkę lodów lub porcje czekoladyJ Obejrzyjmy jedną bajkę więcej. Zostańmy na placu zabaw godzinę dłużej, kolacji nie trzeba szykować, zawsze można zamówić pizzęJ

We współczesnym, zabieganym świecie, czas w gronie rodzinnym, bez zbędnych rozpraszaczy jest towarem deficytowym. Na co dzień trudno o taki luksus. Postarajmy się więc, z okazji święta naszego dziecka podarować mu coś najcenniejszego, naszą uwagę. Pamiętajmy, że prezenty i tak się z pewnością pojawią, np. od dziadków. Podarek od rodziców nie musi mieć więc formy materialnej. Ważne aby sprawił radość zarówno młodszym jak i starszym.

Autor: Punkt Przedszkolny Zielony Dzwoneczek Szczecin

Comments:0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *