Jak przygotować święta wspólnie z dzieckiem

Wraz z początkiem grudnia, w większości domów, ruszy z pewnością wielka machina świątecznych przygotowań. Wielu rodzicom kojarzy się ona zapewne z ogromem rzeczy do wykonania, których dokończenie utrudnia plączące się pod nogami i marudzące dziecko. Tak wcale nie musi być. Grudzień to czas radosnego oczekiwania, które najbardziej udziela się najmłodszym. Zaangażujmy je więc w wykonywanie jak największej ilości świątecznych obowiązków.

 

Wspólne sprzątanie

Sprzątanie nie jest czynnością, którą dzieci wykonują z wielką ochotą. Należy więc je odpowiednio do tego zmotywować. Przede wszystkim sprzątajmy razem. Zaproponujmy, że po wykonaniu pracy będziemy mogli ozdobić pokój świątecznymi dekoracjami. To dobry moment na przejrzenie zabawek oraz oddanie tych już nieużywanych młodszym dzieciom. Pamiętajmy, żeby angażować malucha w czynności, które jest w stanie wykonać. Niekoniecznie będzie to mycie okien ale wycieranie kurzy już tak.

 

Świąteczne dekoracje

Dzieci uwielbiają prace plastyczne więc z pewnością będą zachwycone wykonywaniem świątecznych dekoracji do domu. To może być wspaniały pomysł na spędzenie zimowego popołudnia. W wielu sklepach dostępne są różne artykuły kreatywne, z których w prosty sposób wyczarować można niepowtarzalne ozdoby na okna, lampiony czy łańcuchy choinkowe. Samo ubieranie choinki jest jednym z najważniejszych i najprzyjemniejszych dla dziecka przeżyć związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Nie ograniczajmy więc naszego malucha jedynie do zawieszenia na niej bombek i łańcuchów. Wspólne wybieranie drzewka również może być fajnym, świątecznym, rodzinnym przeżyciem.

 

Gotowanie i pieczenie

Przygotowywanie świątecznych potraw nie musi być jedynie obowiązkiem pani domu. Pieczenie i ozdabianie świątecznych pierniczków to zajęcie znane z pewnością wielu rodzicom i ich dzieciom. Nie zapominajmy jednak, że przedszkolak jest już w stanie wykonać „bardziej dorosłe” czynności w kuchni.  Może to być krojenie nieostrym nożem warzyw na sałatkę jarzynową, ubijanie mikserem piany z białek czy odmierzanie składników na ciasto. Przedszkolak to również świetny pomocnik podczas nakrywania wigilijnego stołu. Może np. rozłożyć sianko pod obrusem, rozstawić talerze oraz sztućce, poukładać serwetki.

Nauka świątecznych tradycji

Święta to nie tylko choinka i prezenty. To również wymiar duchowy, z którym warto dziecko zapoznawać od najmłodszych lat.  Dzięki temu poszerzamy ich perspektywę postrzegania ludzi i świata. Odwiedźmy z naszym maluchem świąteczną stajenkę i opowiedzmy kim są znajdujące się w niej postacie. Wytłumaczmy dlaczego podczas kolacji wigilijnej zostawiamy przy stole wolne miejsce oraz dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. Może spróbujmy wspólnie ułożyć życzenia, które dziecko mogłoby samodzielnie złożyć najbliższym sobie osobom. Wytłumaczmy przy okazji zawiłości naszych rodzinnych relacji. Święta to również dobry czas żeby powspominać bliskie nam osoby które już odeszły. Opowiedzmy dziecku dlaczego byli dla nas ważni i dlaczego chcemy o nich pamiętać. Dobrym pomysłem wzmacniającym więzy, również z osobami, które rzadziej spotykamy jest tradycja wysyłania kartek świątecznych.

 

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia mogą być niepowtarzalną okazją do spędzenia czasu razem i zbliżenia się do siebie. To nie tylko przygotowywania, to również odpoczynek. Zaplanujmy więc go tak, aby umocnić nasze rodzinne relacje i sprawić radość wszystkim członkom rodziny. Świętom towarzyszy wiele pozytywnych emocji, z których powstać mogą piękne wspomnienia. Zadbajmy by były one  dla naszych dzieci niezapomniane.

 

Autor: Punkt Przedszkolny Zielony Dzwoneczek Szczecin

Comments:0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *