Nauczanie zdalne w czasach korona wirusa

Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej od poniedziałku 16.03.2020r. wszystkie przedszkola pozostają czasowo zamknięte dla przedszkolaków, którzy mają pozostać z rodzicami w domach. Jest ona podyktowana wskazaniami lekarzy oraz ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, którzy są zdania, że znaczne ograniczenie kontaktów międzyludzkich może zapobiec gwałtownemu rozprzestrzenianiu się koronowirusa. Główny Inspektor Sanitarny apeluje, aby w tym niespodziewanie wolnym czasie pozostać w swoich domach, nie jest to dobry moment na wzmożone kontakty towarzyskie.

Dla ruchliwego przedszkolaka takie ciągłe pozostawanie w domu jest z pewnością sytuacją trudną i niezrozumiałą. Dlatego też przede wszystkim wytłumaczmy mu powód niewychodzenia do przedszkola i na plac zabaw. Pamiętajmy, że dzieci uwielbiają rutynę, warto więc czas w ciągu dnia, który zwykle spędzają w przedszkolu wykorzystać na zorganizowanie zajęć edukacyjnych. Da to dzieciom poczucie, że nie jest to czas podobny do ferii lub wakacji kiedy głównie odpoczywamy, łatwiej więc będzie też im wrócić do przedszkola po zakończeniu kwarantanny.

Do przygotowywania zajęć dla dzieci możemy oczywiście wykorzystać wszystkie posiadane w domu gry i układanki. To jest doskonały czas, aby je sobie przypomnieć. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji Narodowej, chcąc pomóc odnaleźć się rodzicom w nowej sytuacji, przygotowało kilka propozycji serwisów edukacyjnych.

Serwis twinkle

www.twinkl.pl

Serwis publikujący materiały edukacyjne pomocne na każdym szczeblu edukacji dziecka. Wszystkie dostępne tam pomoce dydaktyczne są tworzone przez nauczycieli i mogą być wykorzystywane przez każdego. Są to zarówno zadania jaki i gry edukacyjne z różnych dziedzin, tj. edukacja polonistyczna, przyrodnicza, matematyczna, plastyczna które z pewnością urozmaicą czas pozostawania w domu.

Serwis Ninateka

www.ninateka.pl

To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.

Serwis Muzykoteka Szkolna

www.muzykotekaszkolna.pl

Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.

Serwis Telewizji Polskiej

www.rozrywka.tvp.pl/47090255/telewizja-polska-blizej-dzieci-i-mlodziezy%20-

Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne. Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”

Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik

www.esero.kopernik.gov.pl

Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.

Serwis Polskie Radio Dzieciom

www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom

To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.

Serwis koduj.gov

www.koduj.gov.pl

Starsze przedszkolaki z pewnością zainteresuje temat kodowania.  Serwis koduj.gov prezentuje gry, które uczą logicznego, kreatywnego myślenia przy okazji wprowadzając w podstawy programowania. Prezentowane gry mają różną skalę trudności od prostych do takich przy których trzeba porządnie pomyśleć.

Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie swoje najbliższych nam osób. Zachowujmy się odpowiedzialnie i pozostańmy z dziećmi w domu. Wykorzystajmy ten czas mądrze nie tylko na zabawę. Zaproponujmy naszym dzieciom ciekawe zajęcia, które poprzez zabawę uporządkują ich wiedzę o otaczającym świecie.

Autor: Punkt Przedszkolny Zielony Dzwoneczek Szczecin

Comments:0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *