Jak przygotować dziecko do przedszkola.

Jak przygotować dziecko do przedszkola

Choć pogoda jest jeszcze typowo letnia to wrzesień, a wraz  z nim nowy rok szkolny, jest coraz bliżej. Jeśli nasze dziecko w tym roku rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem warto już teraz pomyśleć o przygotowaniach do tego wydarzenia. Dzięki temu zwiększymy szanse, że polubi ono przedszkole już od pierwszych dni.

 

Uprzedź dziecko o zmianach

Dla malucha, który do tej pory pozostawał pod opieką mamy lub niani przedszkole jest pojęciem abstrakcyjnym. Nie ma ono pojęcia co tam się robi, kto tam z nim będzie oraz, że mamy akurat nie będzie. Dlatego też dziecko powinno dowiedzieć się odpowiednio wcześniej, że idzie do przedszkola. Warto zaznaczyć, że nie jest to jednorazowa sytuacja tylko nowy etap w jego życiu. Wytłumaczmy, że od tej pory, codziennie rano jedno z rodziców będzie zaprowadzało malucha do przedszkola, w którym pozostanie pod opieką miłych pań oraz będzie się bawiło z innymi dziećmi, a mama lub tata przyjedzie po niego zaraz po pracy. Dużą pomocą dla wyjaśnienia dziecku jak będzie wyglądał jego dzień w przedszkolu mogą być książki o tej tematyce, np. Feluś i Gucio idą do przedszkola  autorstwa Katarzyny Kozłowskiej. W przystępny dla malucha sposób tłumaczy różne przedszkolne sytuacje i pomaga uporać się z wszelkimi lękami. Odpowiednio wcześniej poinformowane dziecko będzie miało czas na oswojenie się z tym co go czeka. W tym okresie warto wybrać się na kilka spacerów w okolice przedszkola tak aby nasza pociecha mogła zobaczyć jak ono wygląda.

 

Zaangażuj w przygotowania

Rozpoczęcie przedszkola wymaga zwykle pewnych przygotowań, tj. uzupełnienie garderoby, zakup worka na buty, nowych kapci. Pozwólmy naszemu dziecku wybrać sobie samodzielnie te przedmioty. Niech bierze ono aktywny udział we wszystkich przygotowaniach. Dziecko z pewnością będzie dumne z samodzielnie zapakowanego worka z ubraniami na zmianę. Da mu to poczucie, że przedszkole naprawdę się zbliża.

 

Ucz samodzielności

Dziecku dużo łatwiej będzie poradzić sobie z przedszkolną adaptacją jeśli jak najwięcej czynności związanych z dbaniem o siebie będzie potrafiło wykonać samodzielnie. Dlatego też starajmy się aby nasza pociecha potrafiła bez pomocy zjeść posiłek, skorzystać z toalety, ubrać buty, umyć zęby. Warto wykorzystać ostatnie dni wakacji na dopracowanie umiejętności wykonywania tych czynności. Pamiętajmy również, że możemy je dziecku ułatwić zakładając spodnie z gumką, buty na rzep, bluzkę bez zbędnych guzików. Jednocześnie tłumaczmy dziecku, że zawsze może poprosić panią o pomoc i wcale nie musi się tego obawiać.

 

Dni adaptacyjne

Doskonałym sposobem na zapoznanie się z przedszkolem są coraz częściej praktykowane przez placówki dni adaptacyjne. Organizowane zwykle pod koniec sierpnia spotkania dają dzieciom możliwość zobaczyć swoją salę, przedszkolny plac zabaw, poznać panią oraz inne dzieci. Warto skorzystać z takiej możliwości. Te kilka godzin spędzonych w przedszkolu może dać dziecku więcej pewności siebie, która bardzo mu się przyda na początku września.

 

Ostatnia ważna sprawa

Rozpoczęcie przedszkolnej przygody to wielkie wydarzenie nie tylko dla dziecka ale również jego rodziców. Zupełnie normalnym jest więc, że obawiamy się czy nasze dziecko sobie poradzi, czy będzie lubiane, czy będzie płakało podczas pożegnań. Pamiętajmy jednak, żeby nie przenosić własnych lęków na dziecko, które w mig potrafi przecież wyczuć, że coś jest nie tak. Z uśmiechem rozwiewajmy więc wszelkie obawy naszego malucha i utwierdzajmy je w przekonaniu, że przedszkole to super miejsce.

Autor: Punkt Przedszkolny Zielony Dzwoneczek Szczecin

Comments:0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *